Z miłości do biegania

Kategorie Bieżnie

Bieganie to bardzo fajna i pożyteczna aktywność sportowa. I to nie tylko wtedy, kiedy za oknem jest piękna pogoda i można bez problemu wyruszyć na ścieżki biegowe. Jeżeli bieganie sprawia nam ogromną satysfakcję, to warto biegać przez cały rok. Jeżeli nie chcemy biegać na dworze wtedy kiedy jest zimno, mokro i na dodatek ciemno (rzadko kto ma okazję do tego, aby biegać w ciągu dnia), to biegajmy w domu lub na siłowni. Odpowiedzią na zapotrzebowanie biegaczy jest profesjonalny sprzęt sportowy, który można postawić we własnym salonie lub w specjalnie stworzonej domowej siłowni. Zakup takiej bieżni może nam się zwrócić po jakimś czasie.

Odpowiednie ćwiczenia na bieżni

Bieżnie dostępne są obecnie w wielu sklepach sportowych prawie na wyciągnięcie ręki (https://www.marbo-sport.pl/pol_m_Sprzet-Cardio_Bieznie-1023.html). Wystarczy tylko opłacić daną kwotę (lub nawet wziąć na raty) i czekać aż sprzęt zostanie podstawiony do naszych domów. Dlaczego warto zakupić bieżnię do domu? Ponieważ nie będziemy musieli płacić za wstęp na siłownię za każdym razem, jeżeli nie planujemy korzystać z innych urządzeń. Zakup bieżni w takim momencie (na początku kosztowny) wydaje się więc bardziej opłacalny. Nie zapominajmy o tym, że ćwiczenia na bieżni nie tylko pomogą w utrzymaniu odpowiedniej kondycji, być może przygotują nas do przebiegnięcia maratonu. Bieganie – nawet na bieżni – wykonywane w odpowiedni sposób to dobry sposób na schudnięcie. Jeżeli więc nie lubimy fitnessu, ćwiczeń siłowych, tylko podoba nam się bieganie, to czas je rozpocząć – nawet jeżeli planujemy to zrobić tylko w domowym zaciszu, ponieważ boimy się/wstydzimy się oczu innych osób.

Trening dobry na wszystko

Zanim jednak rozpoczniemy bieganie na dworze lub na bieżni pamiętajmy o rozgrzewce. Pominięcie tych elementów może w bardzo szybki sposób doprowadzić do urazu, którego nikt nie chce. Można nogę oprzeć o krzesło i najpierw rozciągnąć lewą stronę, potem prawą. Można pokręcić biodrami w jedną i w drugą stronę. Trzydziesto sekundowy trucht w miejscu na przemian z pajacykami pomoże podkręcić metabolizm. Ważne – staw skokowy, czyli kilka skrętów samą stopą w jedną i w drugą stronę świetnie uchroni nas przed urazami. Jeżeli tak będziemy mieli już rozgrzane ciało, to pora na to, aby wejść na bieżnie. Na początku swojej kariery biegacza dystans dopasujmy do swoich możliwości. Starajmy się biegać jednak przez minimum 30 minut dziennie systematycznie zwiększając ten czas o kolejne 5 minut po trzech, czterech dniach. Po miesiącu przekonamy się, że bieganie na bieżni przez nawet godzinę nie sprawia nam trudności i jesteśmy w stanie przebiec jeszcze więcej.

Woman obraz autorstwa freepik - www.freepik.com